Centralny Zlot Młodzieży Palmiry 2011

W kalendarzu jesień, liście nabierają charakterystycznych barw. Na szlaki, obok peleryn, turyści wkładają ciepłe skarpety i ruszają w drogę... może dotrą na Palmiry?

Już po raz 51 zapraszamy do wzięcia udziału w Centralnym Zlocie Młodzieży Palmiry 2011. Zlot odbędzie się w dniach 12-15.10.2011.

Na zlocie poświęconemu Powstaniu Listopadowemu zapewne spotka się młodzież z całej Polski.

Nie powinno Cię na nim zabraknąć!

Zlot rozpocznie się w Iganiach, miejscu w którym 180 lat temu odbyła się zwycięska bitwa powstania. Zakończy się we wsi Pociecha.

Organizatorzy przygotowali 17 propozycji tras. W tym 4; 3; 2; 1,5 i 1 dniowe.
Zgłosić należy się do 30 września 2011 r. na kartach zgłoszeń lub elektronicznie na stronie www.palmiry.pttk.pl

Czym jest Zlot w Palmirach?

Wszystko zaczęło się jesienią 1961 roku z inicjatywy grupy działaczy Okręgu Mazowieckiego PTTK, którzy w przededniu Święta Zmarłych, wędrując po Puszczy Kampinoskiej, odwiedzili groby poległych i pomordowanych, paląc znicze oraz porządkując mogiły. Mijały lata, przybywali nowi uczestnicy i organizatorzy. Z imprezy okręgowej przekształciła się ona w ogólnopolską, a następnie w centralną.

Od roku 1977 zlot organizuje Oddział "Żoliborski" PTTK, w ostatnich latach pod patronatem Zarządu Głównego PTTK. W komitecie organizacyjnym pracują osoby z różnych jednostek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a także innych organizacji, w tym ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Niepowtarzalna atmosfera na trasach rajdu i doniosły nastrój zakończenia przyciągają młodzież, szczególnie tą ze szkolnych kół krajoznawczo turystycznych, oraz harcerzy, nie tylko z Mazowsza i Warszawy, ale z odległych zakątków kraju. Były Zloty, w których uczestniczyło przeszło 4 tysiące osób, obecnie liczba uczestników oscyluje w granicach 2,5 tysiąca.

Pierwsze Zloty rozpoczynały się trasami 5-dniowymi z Płocka. Od wielu lat uczestnicy wyruszają z różnych miejscowości związanych z martyrologią narodu i znanymi wydarzeniami z historii. Jesienny koloryt Puszczy, chęć spotkania się z historią i przyjazną bracią turystyczną sprawiają, że chętnie przybywamy na rozległą polanę w Pociesze.

Centralny Zlot Młodzieży PALMIRY jest imprezą organizowaną od ponad 50 lat. Celem Zlotu jest przypomnienie o wydarzeniach i miejscach związanych z historią Polski a w tym Mazowsza. Co roku przypominane jest inne wydarzenie historyczne najczęściej powiązane z jakąś ważną rocznicą. Związane z tym są różne miejsca rozpoczęcia Zlotu.

Stałym elementem jest natomiast zakończenie Zlotu. Meta rajdu znajduje się na polanie koło wsi Pociecha w Puszczy Kampinoskiej, gdzie schodzą się drużyny ze wszystkich tras, jedno, dwu, trzy i najdłuższych czterodniowych. Na polanie pali się ognisko, organizowane są pokazy ratownictwa i grup rekonstrukcji historycznej. Uczestnicy mają możliwość odpoczynku po zejściu z tras oraz uraczenia się grochówką.

Koło godziny 16 zaczyna się oficjalne zakończenie zlotu. Wszyscy uczestniczy przechodzą pod Krzyż Jerzyków, gdzie kończy się turystyczna część Zlotu. Następują wystąpienia zaproszonych gości oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

Nie jest to jednak koniec. Na drodze Palmirskiej formowana jest kolumna marszowa aby pod przewodnictwem orkiestry wojskowej przejść na Cmentarz Palmirski. W ten sposób czczona jest pamięć tych wszystkich którzy zostali wywiezieni przez hitlerowców do puszczy Kampinoskiej i tam brutalnie zamordowani.

Zainteresowany udziałem w zlocie? Przeczytaj regulamin

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane