Protokół Finału Centralnego XLVI OMTTK, Wadowice 1-3.06.2018 r.

Organizatorem imprezy było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Realizatorem bezpośrednim, z upoważnienia Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, był  PTTK Oddział „Ziemia Wadowicka” w Wadowicach. Przedsięwzięcie zostało realizowane ze środków własnych PTTK.


Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objęli:
- Minister Edukacji Narodowej – Pani Anna Zalewska
- Ministerstwo Sportu i Turystyki – Pan Witold Bańka
- Marszałek Województwa Małopolskiego – Pan Jacek Krupa
- Starosta Wadowicki – Pan Bartosz Kaliński
- Burmistrz Wadowic – Pan dr Mateusz Klinowski
- Burmistrz Andrychowa – Pan Tomasz Żak
- Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej
– Pan dr hab.inż. Augustyn Ormanty

Wsparcia i pomocy udzielili nam:
- Starostwo Powiatowe w Wadowicach
- Gmina Wadowice
- Gmina Andrychów
- Małopolska Organizacja Turystyczna
- Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach
- Hufiec Ziemi Wadowickiej Związku Harcerstwa Polskiego
- Kajaki na Skawie
- Stadnina Koni Jowisz
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 im. ks.Józefa Tischnera w Wadowicach
- Ośrodek Podhalanin
- Klub Imprez na Orientację „Skróty” w Radomiu
- pracownicy Zarządu Głównego PTTK
- członkowie Rady Programowej do spraw Młodzieży Szkolnej ZG PTTK

Organizatorzy:
- Dyonizy Szczygielski – Komandor Finału Centralnego OMTTK
- Marian Kurzyna – Sędzia Główny Finału Centralnego OMTTK
- Piotr Zgoda – sędzia główny marszu na orientację
- asp. Katarzyna Herma – sędzia główny konkurencji turystyczny rower
- pwd Daniel Pasierbek – sędzia główny samarytanki
- Marek Przybyłowicz – ocena zdobytych odznak turystycznych PTTK
- Mirosław Tłomak – sędzia główny zawodów kajakowych
- Renata Kujawa – sędzia główny jazdy konnej

autorki testu krajoznawczego:

- Mirosława Łukowicz-Pędzierska
- Jadwiga Płonka

autorka testu turystycznego:

- Jadwiga Płonka

autor testu topograficznego i oczywistego

- Jan Stawarz

autorka testu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym:

- asp. Katarzyna Herma

autor testu o udzielaniu pierwszej pomocy:

- pwd Daniel Pasierbek

autorka questu:

- Agnieszka Fornalik

obsługa konkurencji testu wiedzy:

- Jadwiga Płonka
- Marta Karcz
- Tomasz Skowron
- uczniowie CKZiU nr 1 w Wadowicach (Weronika Bujak, Marta Góra, Elżbieta Habas, Klaudia Kowalczyk, Natalia Sarapata, Domonika Zacny, Monika Zając, Dawid Marusarz)
- uczniowie Gimnazjum w Inwałdzie (Izabella Roman, Zuzanna Stuglik, Konrad Hojny, Wiktor Rusinek)
- uczniowie LO w Andrychowie (Weronika Głownia, Wiktoria Jończyk, Dominika Kraus, Magdalena Radwan, Paulina Smolec, Gabriela Toka, Julia Żurek, Konrad Wawak)

budowa i obsługa turystycznego marszu na orientację:

- członkowie KinO „Skróty” w Radomiu (Piotr Zgoda, Paweł Kowalczyk)
- Joanna Szewczyk

obsługa zawodów turystyczny rower:

- członkowie Wadowickiego Klubu Cyklistów PTTK (Zdzisław Kłobuch, Leszek Kowalczyk, Kazimierz Kowalówka, Wacław Kwarciak, Matyjasik Józef, Matyjasik Paweł, Tadeusz Płonka, Jerzy Śliżowski, Marian Witek)

obsługa samarytanki:

- członkowie służby medycznej Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP 

obsługa zawodów kajakowych:

- Piotr Graca
- Piotr „Buła” Jurecki
- Marek Nikiel
- Małgorzata Tłomak
- Marian Tłomak
- Piotr Tłomak

obsługa jazdy konnej:

- Małgorzata Kuligowska
- Marta Łysoń
- Konrad Wawak

obsługa questu:

- Marta Karcz

obsługa spaceru szlakiem Karola Wojtyły po Wadowicach:

- Józef Hyrkiel
- Bogdan Porzuczek
- Tomasz Skowron

obsługa wycieczki dla opiekunów drużyn:

- Józef Hyrkiel
- Renata Kierczak

programowanie, organizacja, obsługa logistyczna i informatyczna:

- Dominik Cybulski
- Marek Przybyłowicz
- Jan Stawarz
- Piotr Szewczyk

W poszczególnych konkurencjach, Finału Centralnego XLVI OMTTK PTTK, najlepszymi okazali się:

Test wiedzy

Indywidualnie wśród uczniów szkół podstawowych

- Natalia Józefiak z Koła PTTK „To Tu To Tam” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy (woj. dolnośląskie)

Indywidualnie wśród uczniów szkół gimnazjalnych

- Kajetan Rożej z Klubu imprez na Orientację SKARMAT w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie)

Indywidualnie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych ex aequo

- Natalia Dawidowska z klubu „Sal Terre” przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku (woj. pomorskie)

- Tomasz Maciocha z Koła Terenowego PTTK „Aleksandrowiacy” w Aleksandrowie Drugim, Oddziału PTTK w Biłgoraju (woj. lubelskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół podstawowych

- Koło PTTK „To Tu To Tam” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy (woj. dolnośląskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół gimnazjalnych

- SKKT PTTK z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie Trzecim (woj. lubelskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych

- Klub „Sal Terre” przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku (woj. pomorskie)

Turystyczny marsz na orientację

Drużynowo wśród uczniów szkół podstawowych

- Koło PTTK „To Tu To Tam” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy (woj. dolnośląskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół gimnazjalnych
- SKKT „Dragons” przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4, im. Jana Pawła II w  Kozienicach (woj. mazowieckie)

Drużynowo wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych
- Drużyna 1 z Zespołu Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych (woj. podkarpackie)

Turystyczny rower
Indywidualnie wśród uczniów szkół podstawowych ex aequo
- Monika Nowicka ze Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej (woj. lubelskie)

- Marcin Nogajewski z Zespołu „Raf-Ma-Mi” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach (woj. wielkopolskie)

Indywidualnie wśród uczniów szkół gimnazjalnych

- Szczepan Stawski z 89 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej „Wędrowcy” z Niepublicznego Gimnazjum im. Wandy Błeńskiej w Kowalach (woj. pomorskie)

Indywidualnie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych

- Stanisław Dendewicz z zespołu „Robimy Rzeczy” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza w Prudniku (woj. opolskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół podstawowych

- drużyna ze Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej (woj. lubelskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół gimnazjalnych ex aequo
- drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie)

- 89 Gdańska Drużyna Harcerska „Wędrowcy” z Niepublicznego Gimnazjum im. Wandy Błeńskiej w Kowalach (woj. pomorskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych ex aequo

- Klub „Sal Terre” przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku (woj. pomorskie)

- MKKT „Wędrowcy” przy I Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Bolesława Prusa, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach (woj. mazowieckie)

- SKKT „Horyzont” przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach (woj. lubuskie)

Samarytanka
Drużynowo wśród uczniów szkół podstawowych

- Koło PTTK „To Tu To Tam” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy (woj. dolnośląskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół gimnazjalnych

- drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych ex aequo
- SKKT PTTK „Azymut” w Rzuchowej (woj. małopolskie)

- 3 Drużyna Starszoharcerska „Ingiel” przy Szkole Podstawowej w Słobótce (woj. podlaskie)

Turystyczne ABC

Drużynowo wśród uczniów szkół podstawowych

- zespół SKKT „Powsinoga” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janikowie (woj. mazowieckie)

Drużynowo wśród uczniów szkół gimnazjalnych

- SKKT PTTK z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie Trzecim (woj. lubelskie)

Drużynowo wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych

- Klub „Sal Terre” przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku (woj. pomorskie)

Konkurs posiadanych uprawnień i odznak turystycznych PTTK

Indywidualnie wśród uczniów szkół podstawowych

- Natalia Józefiak z Młodzieżowego Koła PTTK „ToTuToTam” w Świdnicy (woj. dolnośląskie)

Indywidualnie wśród uczniów szkół gimnazjalnych

- Mateusz Klebba z Salezjańskiego Gimnazjum im. Dominika Savio w Rumii (woj. pomorskie)

Indywidualnie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych

- Kinga Miszczak z Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych (woj. podkarpackie)
 
Klasyfikacja generalna Finału Centralnego XLVI OMTTK PTTK

Szkoły podstawowe

I miejsce

Drużyna Koła PTTK „To Tu To Tam” przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy (woj. dolnośląskie)

zespół w składzie: Agata Hruszowiec, Natalia Józefiak, Piotr Kowalski
opiekun: Zbigniew Curyl

II miejsce
Drużyna SKKT „Powsinoga” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janikowie (woj. mazowieckie)
zespół w składzie: Kinga Spytek, Natalia Szczygieł, Klara Tokarczyk
opiekun: Piotr Maciejewski

III miejsce
Drużyna „Raf-Ma-Mi” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach (woj. wielkopolskie)

zespół w składzie: Rafał Jarzębowski, Marcin Nogajewski, Michał Szklennik

opiekun: Barbara Surdyk

IV miejsce

Drużyna NORTH TEAM SZCZECIN ze Szkoły Podstawowej „Nawigator” w Przylepie (woj. zachodniopomorskie)

zespół w składzie: Ksawery Konowalczyk, Miłosz Kot, Rafał Lachowicz
opiekun: Tomasz Paszek

V miejsce
Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej (woj. lubelskie)

zespół w składzie: Aleksandra Cieślak, Dominika Nowicka, Monika Nowicka
opiekun: Katarzyna Krasucka

Gimnazja

I miejsce
Drużyna SKKT PTTK z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie Trzecim (woj. lubelskie)
zespół w składzie: Gabriela Kusiak, Katarzyna Michońska, Jakub Tokarz
opiekunowie: Tadeusz Maciocha, Adam Dariusz Leszczyński

II miejsce
Drużyna Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach (woj. podkarpackie)
zespół w składzie: Michał Kobiera, Kacper Kojder, Jędrzej Sieroń
opiekun: Elżbieta Bokota

III miejsce
Drużyna Klubu imprez na Orientację SKARMAT w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie)
zespół w składzie: Mikołaj Guttfeld, Mikołaj Kostrzewski, Kajetan Rożej
opiekun: Joanna Przymirska-Rożej

IV miejsce
Drużyna „HYCE” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach (woj. wielkopolskie)
zespół w składzie: Paulina Kawczyńska, Paulina Kubicka, Małgorzata Surdyk
opiekun: Andrzej Surdyk

V miejsce
Dryżyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie)
zespół w składzie: Damian Dąbrowski, Michał Grab, Jagoda Urbańska
opiekun: Andrzej Lindner

Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce
Drużyna Klubu „Sal Terre” przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku (woj. pomorskie)
zespół w składzie: Natalia Dawidowska, Jakub Grubba, Mateusz Klebba
opiekun: Jacek Pałubicki

II miejsce
Drużyna Koła Terenowego PTTK „Aleksandrowiacy” w Aleksandrowie Drugim, Oddziału PTTK w Biłgoraju (woj. lubelskie)
zespół w składzie: Agnieszka Maciocha, Tomasz Maciocha, Martyna Żarska
opiekunowie: Tadeusz Maciocha, Weronika Gura

III miejsce
Drużyna 1 z Zespołu Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych (woj. podkarpackie)
zespół w składzie: Remigiusz Kunasz, Kinga Miszczak, Daria Prędki
opiekun: Kamila Walasek

IV miejsce
Drużyna „Robimy Rzeczy” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza w Prudniku (woj. opolskie)
zespół w składzie: Wojciech Buczek, Stanisław Dendewicz, Michał Górski
opiekun: Anna Gattnar

V miejsce
Drużyna MKKT „Wędrowcy” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach (woj. mazowieckie)
zespół w składzie: Jakub Boruta, Jakub Kiełczyński, Emil Kołodziejczyk
opiekun: Grzegorz Matejczuk