Z wizytą u lidera - Łukasza Wojteckiego (rocznik 2010)

Ciągle się uczę, popełniam też błędy. Forum sprawiło jednak, że dostałem dodatkowy zastrzyk energii aby włączyć się aktywniej w życie klubu KTP „Horyzont”.

W dniach od 10 do 13 czerwca 2010 roku miałem przyjemność uczestniczyć w II Ogólnopolskim Forum Młodzieżowych Liderów Turystyki,
odbyło się ono w województwie świętokrzyskim - konkretnie w Kielcach i Bocheńcu. Byłoby przesadą stwierdzenie, że te kilka dni zmieniło moje życie, światopogląd i tym podobne. Niemniej sporo rzeczy zwróciło moją uwagę, wyciągnąłem też kilka ważnych dla mnie wniosków…
Przede wszystkim jechałem do Bocheńca jako osoba raczej „zielona” z niewielkim doświadczeniem w organizacji wycieczek, z dosyć krótkim stażem w PTTK (którego członkiem jestem od 2009 roku).
Ku mojemu zdziwieniu, moje województwo (kujawsko-pomorskie) było reprezentowane tylko przez dwie osoby - przeze mnie i kolegę Szymona z Inowrocławia. Poza tym sporym zaskoczeniem był fakt, że jako osoba która miała wówczas 26 lat byłem jednym ze… starszych uczestników forum!
Najważniejszą dla mnie sprawą było poszerzenie wiedzy i zdobycie umiejętności przydatnych podczas wycieczek - stąd bardzo dobrym pomysłem były ćwiczenia z mapą i GPS-em, a także kurs pierwszej pomocy - takich ćwiczeń nigdy za wiele! Bardzo ucieszyła mnie też możliwość wymiany doświadczeń z młodzieżą z całej Polski na temat problemów z organizacją rajdów oraz pomysłami jak z tymi problemami sobie radzić. Zwróciłem uwagę, że nie przykładałem wystarczająco dużej wagi do przygotowania merytorycznego na trasie rajdów - wiem, że jest wymagane, aby każdy kto prowadzi rajd, czy wycieczkę posiadał chociaż podstawową wiedzę na temat mijanych obiektów i miejscowości. Nic chyba nie może tak zniechęcić na wycieczce jak stwierdzenia w stylu: dobrze, tu jest kościół - idziemy dalej. Ponadto mogłem „podpatrzeć” i „skopiować” na swoim terenie kilka pomysłów na rajd czy wycieczkę.
W tym roku, po raz drugi będę miał przyjemność organizować rajd długodystansowy o nazwie „Tamtendyk” przez Puszczę Bydgoską. Jest to w zasadzie pierwsza tego typu impreza cykliczna organizowana przez mój klub czyli KTP „Horyzont”. Naturalnie wiele jest jeszcze do zrobienia, ciągle się uczę, popełniam jeszcze błędy. Forum sprawiło jednak, że dostałem dodatkowy zastrzyk energii aby włączyć się aktywniej w życie klubu. Od czasu szkolenia w Bocheńcu zorganizowałem łącznie około kilkunastu rajdów i wycieczek.
Nie ma chyba dla prowadzącego większej nagrody, niż stwierdzenia uczestników: „podobało mi się!” „było bardzo fajnie!”. To motywuje do dalszej pracy. Poza tym mam ciągle okazję przekonać się, że podróże kształcą. Z przyjemnością mogę napisać, że przez trzy lata dowiedziałem się wiele o historii mojego regionu. Dzięki wycieczkom mogłem zobaczyć ciekawe miejsca związane z historią mojej najbliższej okolicy, jak również zobaczyć miejsca o których dotychczas tylko słyszałem lub czytałem.
Podsumowując, Forum Młodzieżowych Liderów Turystyki było dla mnie ważnym spotkaniem, na którym poznałem młodych ludzi którzy mają turystykę w swoich sercach. Dowiedziałem się jak lepiej organizować życie turystyczne w moim klubie, przyswoiłem sobie wiele cennych informacji. Nie mam wątpliwości, że warto było przyjechać. A zatem młodzi liderzy turystyki do zobaczenia na szlaku!

Łukasz Wojtecki
KTP „Horyzont” Solec Kujawski

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

polecane